رشته کاردانی فنی مکانیک خودرو

امروزه صنعت خودرو سازی در جهان در حال پیشرفت است. می توان گفت که هر روز خودروهای پیشرفته ای ارائه می شود که این خودروها دارای ساختار پیچیده تری نسبت به خودروهای قبلی هستند. پس برای تعمیر و نگهداری خودروها به افراد مکانیک ماهر که دارای دانش روز علم مکانیک خودرو هستند نیاز است. هدف از این دوره تربیت افراد کاردان به منظور تعمیر و حفظ و نگهداری خودروها است. رشته مکانیک خودرو جزو رشته‌های زمینه صنعت در شاخه فنی حرفه‌ای است و یکی از محبوب‌ترین رشته‌های فنی حرفه‌ای برای پسران است.

مکانیکی خودرو بازدید، تشخیص و رفع عیوب خودرو می‌باشد. مکانیک خودرو فردی است که به صورت عملی یا علمی با انواع تعمیرات خودرو آشنایی داشته و به تعمیر و سرویس انواع خودرو‌ها مسلط است. او همه بخش‌های مکانیکی و الکتریکی خودرو از موتور و سیستم اگزور تا سیستم‌های تهویه و امنیتی خودرو را به خوبی می‌شناسد.

رشته مکانیک خودرو برای چه افرادی مناسب است؟

دانش آموزانی که وارد این رشته می‌شوند باید به اتومبیل و تعمیر آن علاقه بالایی داشته باشند. اگر علاقمند به رشته فنی هستید و واقعا مسائل برقی و یا تولید قطعات صنعتی را دوست ندارید، اما به شدت عاشق خودرو و طراحی آن هستید شک نکنید شما عاشق رشته مکانیک خودرو خواهید شد.

کسانی که رشته مکانیک خودرو را انتخاب میکنند، باید فردی دقیق، باحوصله و متعهد باشند. مکانیک خودرو باید مهارت‌های فنی خوب و توانایی مناسبی در عیب یابی و حل مسایل داشته باشد.

رشته مکانیک خودرو بیشتر مناسب کسانی است که به دنبال پیدا کردن مهارت فنی در حوزه تعمیر و نگهداری خودرو هستند و یا به طراحی، ساخت و بهینه‌سازی خودرو‌های جاده‌ای علاقه دارند.

شرط موفق شدن در این رشته علاقه وافر و پشتکار جهت یادگیری کار عملی است. مکانیک خودرو باید بتواند با مردم به خوبی ارتباط برقرار کرده و خدمات خوبی به مشتریان ارائه دهید. او باید بتواند به نوعی اطمینان مشتریان را به خود جلب کند.

مهارت های رشته کاردانی فنی مکانیک فنی خودرو در دانشگاه

شناسایی و تعمیر دستگاههای تعلیق،فرمان و شاسی

-شناسایی و تعمیر دستگاههای الکتریکی خودرو و تهویه مطبوع

-شناسایی و تعمیر برق خودرو

-شناسایی و تعمیر  ترمز و کنترل دینامیک خودرو

موقعیت شغلی آینده

فارغ‌التحصیلان این رشته درموقعیت‌های زیر می‌توانند فعالیت کنند:

تعمیرات اساسی موتورهای بنزینی

تعمیرات تعلیق و سیستم فرمان

تنظیم موتور

تعمیرات موتور سیکلت

تعمیرات جعبه دنده و دیفرانسیل

تعمیرات دستگاههای سوخت رسانی موتورهای بنزینی و دیزلی

تعمیرات دستگاههای الکتریکی خودروها (باطری سازی)

تعمیرات بدنه و قفل در و شیشه بالابر

سرپرستی کارگاه های مختلف تعمیرگاه‌های مجاز

فعالیت در کارهای کوچک خصوصی

کار در کارخانجات صنعتی

فعالیت در مراکز انبوده ساز قطعات صنعتی